Коротка історія

Парафія Собору Успіння Пресвятої Богородиці Чернівців має свою давню історію, їй понад два століття. Ще в 80-х роках 18 століття були зроблені перші кроки до організування в Чернівцях Української Греко-Католицької парафії. На жаль, в ті часи цю справу розпочати так і не вдалося. Проте важливі зміни таки сталися в 1811-1814 рр., коли на Буковині розпочались перші регулярні богослужіння. Обслуговували першу спільноту священики Студницький, В.Терлецький, Г.Дубовіцький, С.Лижогубський. Саме ці душпастирі зробили не тільки чимало для того, щоб повернути людей до духовних джерел, але й подбали про дух національного відродження українців Буковини.

31 травня 1820 року було освячено наріжний камінь фундаменту майбутньої церкви. І вже 10 червня 1821 року в Неділю Зіслання Святого Духа, новозбудована церква отримала благословення. Першу назву церква отримала на честь святих Петра і Павла. З інших джерел освячено храм на честь святого Юди Тадея. У зв’язку з цією великою подією, наступного дня буковинські українці здійснили процесійний хід - перенесення осідку від латинського костелу до новозбудованої церкви. В святочній ході також взяли участь римо-католики, вони щиро вітали братів по вірі з новобудовою.

Теодор Лаврецький був парохом до 1835 року, а потім 46 років душпастирював отець Теодор Максимович. Під опікою отця Теодора ведеться розбудова церковного господарства. У Відні замовляють іконостас та два бічні вівтарі. Італійські майстри різьбярі доклали багато таланту та фантазії, щоб виготовити не тільки духовну пам’ятку, але й пам’ятку майбутнім поколінням. Іконостас Успенського храму і сьогодні залишається однією з кращих духовних прикрас нашого краю. У розписі ікон іконостасу та вівтаря брав участь відомий польський іконописець Адам Отеховський (сьогодні можна побачити його автограф на іконі Ісуса Христа). Іконостас та два вівтарі були розмальовані в 1840 році. Не збереглася на сьогодні історія походження Чудотворної Ікони храму, однак відомо про замовлення копій ікони у Краківській друкарні 1879 року. На копіях ікони був надпис про те, що зроблена копія Чудотворної Ікони, оригінал зберігається в храмі Русько-католицькому (греко-католицькому) в Чернівцях. Також на друкованих копіях вказується, що вони призначені для жертводавців на будівництво храму в Чернівцях. За фундаторів обіцялася в храмі довічна молитва.

8 січня 1990 року Чернівецькі греко-католики провели першу легальну відправу біля дверей Собору Успіння Пресвятої Богородиці. Першим, хто провів богослужіння був отець Микола Сімкайло з Івано-Франківська. Згодом зорганізувалось і братство громади. Вістка про молільників під «уніатським храмом» швидко рознеслася містом. Під двері храму йшли старші люди зі слізьми на очах, це вони колись дітьми зі своїми родичами ходили до батьківського храму. Повернулись українці греко-католики до своєї святині. У богослужіннях під дверима храму були священики Микола Сімкайло, Тарас Сеньків, диякон Віктор Фролов. Завдяки організованим діям громади та при допомозі демократичних сил Буковини собор офіційно було відчинено 6 жовтня 1991 року. Впродовж перших трьох років організації церковного життя громади до Чернівців були направлені найкращі проповідники для духовної опіки вірних, а саме отець Іван Качанюк, отець Тарас Сеньків, а його наступником був призначений ректор підпільної семінарії УГКЦ отець Михайло Косило.

 

12 вересня 2017 року утворилася Чернівецька єпархія УГКЦ, а Собор Успіння Пресвятої Богородиці набув статусу кафедрального собору єпархії.

 

http://sobor.cv.ua/istorychnyy-narys

 

Назва міста

Чернівці

Назва Парафії

Парафія Катедрального Собору Успіння Пресвятої Богородиці

Повна адреса парафії

58000, Чернівці, вулиця Руська 28.

Дані про адміністратора парафії

Адміністратор парафії Катедрального собору Успіння Пресвятої Богородиці митрофорний протопресвітер отець Валерій Сиротюк.

Досвід служіння священика

07 травня 1994 року з благословення Блаженнішого Патріарха Івана-Мирослава Кардинала Любачівського, приймає дияконські свячення з рук преосвященного єпископа Павла Василика, а через рік 26 березня 1995 року і священиче рукоположення. В 1997 році починає студіювати теологію в Люблінському Католицькому Університеті. Під керівництвом отця-доктора Збігнєва Кшишовського захищає магістерську працю на тему “Роль сучасної релігійної музики в душпастирстві” та 7 грудня 2001 року дістає титул магістра теології. В 2006 році захищає диплом ліцензіата з теології моральної.


28 березня 1995 року направлений до липня 1995 року Блаженнішим Іваном-Мирославом Любачівським на тимчасову заміну пароха громади м.Донецьк. В жовтні 1995 року направлений єпископом Павлом Василиком сотрудником Собору Успіння Пресвятої Богородиці м.Чернівці. В березні 1996 року призначений настоятелем Собору Успіння Пресвятої Богородиці м.Чернівці та деканом Чернівецьким. 17 квітня 2006 року грамотою єпископа Миколи Сімкайла призначений вікарієм Буковинським Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ.


10 лютого 2016 року отримав благословення Святішого Отця Папи Римського виконувати обов’язки місіонера Божого Милосердя.

 

http://sobor.cv.ua/duhovnyy-provid/administrator-parafiyi-mytrofornyy-protopresviter-otec-valeriy-syrotyuk

Дані про сотрудників парафії

(матеріал готується)

Досвід служіння священика

(матеріал готується)

Дані про місто

Чисельність населення міста становить 266 тис. осіб (2017).

Територія Чернівців становить 153 км². 

Кількість осіб на парафії

До парафії належать більше 5 000 вірних

Парафіяльні спільноти

ТУСК "Обнова"

Матері в молитві

Школа християнського життя і євангелізації

Апостольство доброї смерті

Братство апостола ЮДИ ТАДЕЯ

Назаретянські родини

Хор "Осанна"

Хор "Аксіос"

Катехитична школа

 

http://sobor.cv.ua/miryanski-ruhy

Парафіяльна власність

Катедральний Собор Успіння Пресвятої Богородиці вулиця Руська 28.

Парафіяльний центр (дім) будинок №20, вулиця Якоба фон Петровича.

Однокімнатна квартира в будинку №6 вулиця Білінського.

Сайт парафії

www.sobor.cv.ua